Stalo se:

Kliknutím na obrázek tento zvětšíte, kliknutím na pravou část obrázku zvolíte další obrázek, na levou část předchozí. Kliknutím mimo obrázek nebo na křížek pod obrázkem zvětšený obrázek zavřete.

  10.6.2023 - Putování Broumovskem a Novorudskem (29. ročník)

kliknutím zvětšíte

Letošní ročník Putování Broumovskem, který organizoval Klub českých turistů Broumov, se konal jeden den před 135. výročím založení Klubu českých turistů. Tato turistická organizace od počátku své existence sdružovala české vlastence a milovníky přírody, zakládala turistické chaty a rozhledny, vyznačovala a vytvářela v celé naší zemi turistické stezky, za tím účelem založila a k dokonalosti dotáhla systém turistického značení. Dnes je v této organizaci registrováno 40 000 členů, provozuje několik turistických chat, vydává edici turistických map a časopis Turista, stará se o turistické značení v celé naší republice. Značení nám závidí celý svět - patří k nejpropracovanějšímu a nejlépe udržovanému turistickému značení na světě. Ne náhodou se jím mnoho zemí inspirovalo. Každý z vás při výletech využívá značek pro pěší turisty, pro cykloturisty nebo zimního značení pro běžkaře. Umíte si představit, jak byste se bez turistických značek vydali na výlet do divokých Broumovských stěn, do lesů Javořích hor, do Krkonoš nebo třeba na hřebeny Orlických hor? Na mnohých místech republiky se začíná rozšiřovat také síť značení pro turisty na koních.

u cíle - kliknutím zvětšíte

Po turistických značkách se vydali i turisté a cykloturisté Putování Broumovskem. Letošní účast byla bohužel slabá, na startu se zapsalo jen 61 účastníků. Důvodem byla možná velká nabídka různých akcí v Broumově a okolí, možná ranní nevlídné počasí a sluníčko schované za šedivými mraky. Přes den se ale vyčasilo, sluníčko se skrz mraky prokousalo. Dvě krátké dešťové přeháňky nestály ani za vytahování pláštěnek. Broumováků na Putování příliš nedorazilo, přijeli spíše lidé z jiných míst: z Opočna, z Rohoznice, Náchoda, Pardubic, z Hradce Králové, osm turistů dorazilo z polské Nové Rudy. Nejvzdálenější účastník přijel z Brna - mladík, bývalý sportovní reprezentant, si ráno přivstal, projel půl republiky, odšlapal si ve skalách 44 km, nasedl do auta a odjel zpět do Brna. Byl sice překvapen náročností trasy, ale uchvácen krásou našeho kraje. Nejstaršímu účastníkovi pochodu bylo 85 let (!), ale v pohodě ušel patnáctikilometrovou pěší trasu. Nejmladší sedmiletý turista zvládl trasu 20 km. Obdiv zaslouží dvě jen o málo starší dívenky, které se s rodiči vydaly na pěší trasu 28 km a zvládly to také v naprosté pohodě a v dobré náladě.




Text a foto: Jaroslava Chaloupková







  5. 2. 2023 - 20. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

Vzhledem k hrozbě polomů a pozdějšímu nedostaku sněhu se akce nekonala. Tak snad příští rok :-).




  22.5.2022 - Putování Broumovskem a Novorudskem (28. ročník)

z kontroly na Hvězdě - kliknutím zvětšíte
z kontroly na Hvězdě - kliknutím zvětšíte

Na letošní tradiční turistický pochod Putování Broumovskem se pořadatelé z řad KČT Broumov chystali trošku s obavami. Termín akce byl z organizačních důvodů o měsíc posunut, proto se kryl s termínem konání Polického vandrování, probíhající uzavírka silnice v Broumově okolním zájemcům o pochod zkomplikovala příjezd a výluka na železniční trati odradila od návštěvy vzdálenější zájemce. Navzdory těmto komplikacím akce dopadla dobře. Na start se přišlo zapsat 117 turistů, 79 českých a 38 polských. Češi dorazili z Nového Města n. M., Českého Meziříčí, ze Rtyně, Opočna, Velichovek, z Prahy a okolí.Většina Poláků dorazila z Nové Rudy, další přijeli auty z Bogušova a ze Svidnice. Nejvzdálenější účastník byl ze Čtyřkol u Prahy, nejstarší turista přesáhl věk sedmdesáti let, naopak nejmladší “turistka” se narodila teprve v loňském roce.

Vzhledem k tomu, že Pochod se konal za podpory dotačního programu Turistika hýbe regionem, dostal každý účastník na cestu malou svačinku a občerstení zdarma ho čekalo i na konci cesty.

z kontroly na Hvězdě - kliknutím zvětšíte

Nejvíce účastníků vyrazilo tradičně na pěší trasu 15 km. Zapsalo se sem 70 zájemců, mnozí z nich se ovšem nechali zlákat krásným slunečným počasím a vystoupali na hřeben Stěn, aby se mohli ze skalních vyhlídek pokochat krásnými výhledy na Broumovskou kotlinu. Na trasu 20 km vyrazilo 18 pochodníků, na 28 km dva zájemci a na trasu 35 km 7 lidí. Na nejnáročnější trasu 44 km vyrazili pouze dva polští turisté, ti si procházku mezi skalami užívali, do cíle však nedorazili.

Cykloturisté dorazili na start Putování letos pouze z Broumova a blízkého okolí, příjezd vlakem s koly letos kvůli probíhající výluce nebyl možný. Na hřeben Javořích hor se v rámci trasy 60 km vydalo 11 zdatných turistů, nově zařazenou trasu 35 km procházející českým i polským územím projelo jen sedm kolařů. Přesto se pořadatelé budou snažit do dalších let tuto krásnou cyklotrasu zachovat, protože je nenáročná, bez velkých terénních převýšení, zato s mnohými výhledy.

Po skončení Putování mohli být organizátoři spokojení: počasí pochodu přálo, sluníčko svítilo, účastníkům byly dopřány daleké výhledy, do cíle docházeli všichni spokojeni, s tím, že za rok se na Putování vrátí

Za své výkony si účastníci pochodu odnesli domů tradiční tlapkovou medaili, diplom a pevně věřím, že především dobrý pocit z vítězství sama nad sebou.



Text a foto: Jaroslava Chaloupková





  5. 2. 2022 - 19. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

19. ročník Přejezdu Javořích hor V sobotu 5. 2. se uskutečnil 19. ročník Přejezdu Javořích hor pořádaný na počest sportovce Emericha Ratha. A vypadá to, že tentokrát se pan Rath tam někde nahoře rozhodl vyzkoušet, co pořadatelé a účastníci vydrží a na jejich účet se pěkně pobavit. Přejezd se letos musel konat v daném termínu, protože probíhal v rámci projektu Turistika hýbe regionem financovaného z Fondu mikroprojektu Euroregionu Glacenzis. Ale ještě na přelomu ledna a února nebylo jasné, zda pořadatelé mají zvát účastníky na pěší přechod nebo na přejezd s běžkami. Pole pod Javořími horami byla holá, kopce s bílým popraškem, zato se zledovatělými cestami. Naštěstí trochu sněhu první únorový týden připadlo, proto bylo rozhodnuto doporučit účastníkům přesun na běžkách. Na loukách na Pomeznici ještě v pátek večer ležela souvislá vrstva sněhu, na hřebenu hor dokonce půlmetrová vrstva. Stopa z Meziměstí až na Janovičky byla projeta, vše bylo připraveno. Jenže v noci z pátka na sobotu přišlo několik dešťových přeháněk. Došlo na variantu, které se pořadatelé děsili – na horách mokrý sníh, dole bláto. Ani na pěší, ani na lyže. Pořadatelé čekali, že na zápis Přejezdu na nádraží v Meziměstí se téměř nikdo nedostaví, že nevlídné počasí každého odradí.

V sobotu po 7. hodině ráno přijel vlak od Broumova a z něj se vyhrnula parta nadšených mladíků, připravených na pěší přechod hor. Neodradila je ani informace o půlmetrové závěji mokrého sněhu ležícího na hřebeni. “Jsme vybaveni, nás nic nezaskočí!” halekali vesele a vydali se svěžím pochodem směr Špičák. Další vlak od Náchoda přivezl několik běžkařů, dva natěšení účastníci přijeli dokonce až z Liberce. Vlak odjel k Broumovu a za chvíli přivezl partu běžkařů z Ruprechtic – to jsou nejvěrnější účastníci Přejezdu, ti chodí opravdu za každého počasí. Průběžně dojížděli další účastníci – s běžkami i bez běžek, zokolních obcí, ale také Náchoďáci či Pražáci. Před 9. hodinou dorazil autobus se 12 polskými turisty a turistkami z Nové Rudy. Na závěr se přišla zapsat poslední běžkařka z Vižňova – pod číslem 44! Takovou účast nikdo nečekal, průměrně se na tento náročný Přejezd odváží okolo třech desítek běžkařů. Tentokrát vyrazilo 31 běžkařů, 11 pěších, 1 účastnice na sněžnicích a 1 nadšenec se vybavil splitboardem.

Dopoledne se pan Rath rozhodl vyzkoušet odolnost účastníků. Možná chtěl připomenout, že je to zimní přejezd, a tak začal seshora rozhazovat sníh. Nejprve jen jemný snížek, potom celé hrstě a ještě do toho pěkně foukal, chvílemi s takovou vervou, že nebylo vidět na cestu. Občas se slitoval, nechal zasvítit sluníčko, aby se turisté mohli potěšit pěknými výhledy, potom opět nabral dech a seslal novou chumelenici. Mokré závěje odradili jediného pěšáka, který cestu pod Špičákem vzdal. Ostatní si pro pamětní list do cíle na Janovičkách došli. Všichni byli spokojeni a nadšeni. Včetně turistky z Nové Rudy, která na běžkách stála podruhé v životě! Cestu zvládla bravurně. V restauraci se pochodníci zahřáli horkou polévkou, posilnili se, odpočinuli si a popovídali. Česky, polsky, “českopolsky”. Broumovští a novorudští turisté se předběžně domluvili na dubnovém společném výšlapu Javořími horami.

Závěrečný sjezd do Broumova letos odpadl, někdo sešel pěšky na vlak do Olivětína, většinou však lidé poseděli, sdělovali si zážitky a odjeli podvečerním autobusem do Broumova.

Myslím, že Emerich Rath byl spokojen. Ještě pořád má spoustu následovníků, kteří se nebojí překážek, námahy, ani nepřízně počasí.

Text: Jaroslava Chaloupková





  12. 6. 2021 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (27. ročník)

z kontroly na Hvězdě - kliknutím zvětšíte
z kontroly na Hvězdě - kliknutím zvětšíte

V sobotu 12. 6. se konal 27. ročník turistického pochodu Putování Broumovskem. Na startu tradičního pochodu se tentokrát zapsala, zřejmě vinou nepříznivé předpovědi počasí, jen necelá stovka účastníků (96 osob). Skalní příznivce pochodů ovšem očekávané celodenní dešťové přeháňky od účasti neodradily. O to více potěšilo pořadatele – členy KČT Broumov, že mnozí turisté přijeli do Broumova ze vzdálených míst – z Rychnovska, Trutnovska, od Hradce Králové, dokonce až z Blanenska. Před nejvzdálenějším účastníkem smekám: byl to mladík, který ráno sedl v Praze na vlak, dojel do Broumova, odběhl si po Broumovských stěnách v dešťových přeháňkách trasu 44 kilometrů (což mu v náročném terénu zabralo jen asi 5 hodin!), navečer opět sedl na vlak a vrátil se zpět do Prahy. Odjížděl spokojen.

Stejně tak smekám před manžely narozenými ještě za 2. světové války, kteří se přes nepřízeň počasí s partou přátel na pochod vydali. A navzdory svému věku si nezvolili nejkratší trasu, vystoupali na hřeben Stěn, prošli se skalami a s dobrou náladou se vrátili v pořádku do cíle. Kolik lidí mladších o celá desetiletí jim může závidět jejich odhodlání i kondičku!!

z kontroly na Hvězdě - kliknutím zvětšíte

O nejdeší trasu 44 kilometrů byl tentokrát mimořádný zájem – vydala se na ni celá desítka pochodníků, což nebývá zvykem. Obvykle si tuto náročnou trasu zvolí čtyři, pět trénovaných turistů. A dalších 7 pěších turistů ušlo náročnou trasu 35 kilometrů.

objímání hřiba - kliknutím zvětšíte

Polovina zapsaných turistů, asi vzhledem k počasí, se rozhodla pro nejkratší trasu 15 kilometrů, vedoucí jen pod Stěnami. Mnozí z těchto turistů ovšem cestou podlehli vábení skal a na hřeben si stejně zašli, aby si alespoň kousek atraktivní hřebenovky mezi skalami prošli. Nikdo z nich v cíli prodloužení trasy nelitoval, i když je nejméně dvě dešťové přeháňky cestou chytly.

V rámci Putování Broumovskem absolvovala patnáctikilometrový pochod také skupina devítiletých dětí, která si danou trasu trochu pozměnila, aby si malí pochodníci mohli dostatečně užít jednu z nejatraktivnějších částí Broumovských stěn – nádherné skalní útvary na Božanovském Špičáku. Doufejme, že skalní hřiby i kamenná zvířata na ně zapůsobila natolik, že se sem budou se svými rodiči vracet na další výlety.

O cyklotrasy byl tentokrát malý zájem, vzdorovat dešti na kole se odvážilo jen osm cyklistů, šest z nich vyrazilo dokonce na šedesátikilometrový okruh pod Stěnami a blátivými cestami Javořích hor. Zaslouží si obdiv, nikdo z cyklistů túru nevzdal, ani při druhém prudkém dešti!

Za své výkony si účastníci pochodu odnesli domů tradiční tlapkovou medaili, diplom a pevně věřím, že především dobrý pocit z vítězství sama nad sebou.

Text: Jaroslava Chaloupková
Foto: Jirka Novotný (1)
        Jaroslava Chaloupková (2), (3),(4)







  6. 2. 2021 - 18. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

Vzhledem k tomu, že pravidla konání hromadných akcí neumožňovala ji uspořádat a navíc nebyl sníh, byla tato akce pro letošek zrušena. Tak snad příští rok :-).




  13. 6. 2020 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (26. ročník)

V květnu zvažovali členové Klubu českých turistů Broumov, zda nemají kvůli přísným hygienickým opatřením zrušit letošní 26. ročník pochodu Putování Broumovskem. Rozhodli se Putování uspořádat, rozhodující byl fakt, že tento místní pochod patří k akcím s menší účastí, většinou do stovky účastníků, tedy s omezenými hygienickými opatřeními. A svého rozhodnutí nelitují.

na startu - kliknutím zvětšíte

Od sedmi hodin sobotního rána, kdy začínal start pro pěší i cyklisty, se k zápisu na startu na stadion Stanislava Opočenského trousili natěšení turisté z Broumova, blízkého i dalekého okolí. Dorazilo celkem 146 lidí. Takový počet nikdo nečekal. Polovina účastníků vyrazila pouze na nejkratší trasu 15 km, protože se zalekli nepříznivé předpovědi počasí pro odpoledne. Ta se naštěstí nevyplnila. Pochodníci se sice museli vypořádat s dusným a úmorným vedrem letošního prvního tropickéh dne, ale v lese a ve skalách se to nechá snést. V pozdním odpoledni sice přitáhly z Polska černé mraky, naštěstí se zarazily o Javoří hory. Vydatná, ale krátká sprška tak zastihla na úbočí hor pouze dva poslední cyklisty ze šedesátikilometrové trasy. Mladíkům z Pardubic to náladu nezkazilo, do cíle přijeli sice zablácení od hlavy k patě, ale naprosto nadšení trasou i výhledy, které po celý den měli.

z kontroly v Božanově - kliknutím zvětšíte

Nadšení a uspokojení vyjadřovali v cíli také ostatní turisté. Přijeli z Prahy, Jičína, Dvora Králové nad Labem, České Skalice, Horní Brané, Bílých Poličan, Dobrušky. Chyběli jen turisté z polské Nové Rudy, kteří k nám po několik let na Putování jezdí. Broumováci se tentokrát nenechali zahanbit, tvořili třetinu účastníků. Věkové složení turistů bylo pestré – nejmladší bylo jednoroční batole, které se samozřejmě neslo, další mrňous – tříletý – se vezl 30 km na sedátku jízdního kola. Úžasné byly dvě malé turistky kolem šesti let, které statečně odšlapaly ve vedru dvacetikilometrovou trasu po Stěnách. Skvělou kondičku prokázal jedenáctiletý(!) cyklista na šedesátikilometrové trase. Pořadatelé s potěšením zaznamenali, že na kola i na dlouhé pěší túry vyrazilo i mnoho mladých lidí. Do skal si vyšlápli také dříve narození, šest turistů bylo starších 75 let.

Je jedno, jak dlouhou trasu si kdo zvolil, nejdůležitější je, že se účastníci vraceli do cíle v pořádku, spokojeni s počasím, se svým výkonem, nadšeni překrásnými výhledy a nádhernou přírodou našeho kraje.

Na závěr pár čísel. Na pěší trasy vyrazilo celkem 123 účastníků, z toho si trasu 15 km zvolilo 69 lidí, 20 km šlapalo 40 pochodníků, na 28 km se vydalo 7 lidí, 35 km ušli dva stateční mladíci a 44 km zdolalo 5 zkušených dálkoplazů. Cyklistů se zapsalo 23, z toho na trasu 35 km se jich vydalo 12 a náročnou trasu 60 km kolem Broumovského výběžku zvládlo 11 borců.

Text: Jaroslava Chaloupková
Foto: Jiří Berka





  17. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

Termín této akce nebyl pro očekávaný nedostatek sněhu určen a nakonec byl přejezd zrušen.




  15. 6. 2019 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (25. ročník)

výhled na Stolové hory ze Supího koše - kliknutím zvětšíte

V sobotu 15. června se konal 25. ročník turistického pochodu Putování Broumovskem. Jubilejního pěšího a cyklistického putování se zúčastnilo 98 turistů ze třech států – Česka, Slovenska a Polska. V převaze nebyli místní, ale jako obvykle "přespolňáci – dojeli z Náchoda, Opočna, Rychnova n. Kn., České Skalice, Ústí n. O., Liberce... Nejvzdálenější účastník byl ze slovenského Stašova. Z polské Nové Rudy dorazilo 10 turistů,včetně nejmladšího účastníka pochodu, teprve tříletého chlapečka. Ten zvládl trasu 15 km. Naopak nejstarší účastnicí byla jedenadevadesátiletá! turistka z Náchoda. Ta se také vydala na trasu 15 km.

Tuto nejkratší pěší trasu si vybralo nejvíce turistů – 36. Možná tak volili kvůli předpovědi velkého vedra. Lépe se ale asi šlapalo těm, kteří se rozhodli pro trasy delší, protože ty vedly stezkami ve stínu skal Broumovských stěn. Na 20 km se vydalo 20 lidí, na 28 km 23 lidí. 35 km dlouhou trasu zdolali jen 2 turisté, ale nejdelší trasu 44 km prošlo 6 borců.

Zdatných cykloturistů na Broumovsku nemáme zřejmě mnoho, protože těch se na startu zapsalo jen 11. Čtyři projeli trasu 35 km, 7 statečných zvládlo trasu 60 km dlouhou.

Všichni zúčastnění si na upomínku z pochodu odnesli diplom a tradiční památeční medaili – tlapičku.

Text: Jaroslava Chaloupková
Foto: Ik Novotný





  15. a 16. 2. 2019 - 16. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

slovenští účastníci na startu - kliknutím zvětšíte

Letošní 16. ročník Přejezdu Javořích hor nesoucí jméno Emericha Ratha byl jiný než všechny předešlé. Letos byl totiž spojen s celostátním srazem českých a slovenských turistů v Polici nad Metují. Termín Přejezdu se tedy nedal měnit, mnoho měsíců předem bylo rozhodnuto, že se uskuteční 15. a 16. února – buď na běžkách nebo pěšky. Ještě týden před stanoveným datem to vypadalo, že přechod Javořích hor na běžkách bude bez problémů. V pondělí si však příroda umínila, že nastane předčasné jaro – oteplilo se, déšť začal nemilosrdně rozpouštět už tak slabou vrstvu sněhu na polích a loukách. Pořadatelé Přejezdu – KČT Broumov – s hrůzou sledovali, zda alespoň kopce zůstanou bílé. Teprve ve čtvrtek odpoledne rozhodli, že tradiční Přejezd Javořích hor nemusí výjimečně přejmenovat na Přechod Javořích hor. Druhý den se ukázalo, že i tentokrát ochrannou ruku nad akcí držel sám Emerich Rath. Zařídil "tam nahoře" neskutečně krásné počasí.

na vrcholu Ruprechtického špičáku - kliknutím zvětšíte

V pátek 15. 2. vyrazilo z točny autobusů ve Vižňově sedm desítek slovenských a českých běžkařů směr Janovičky. Po výstupu po zledovatělém sněhu na kopec nad Pomeznicí se ohlédli a vydechli: pod nimi ležela Broumovská kotlina zahalená v neprostupné mlze, nad ní vystupovaly sluncem ozářené bílé vršky Krkonoš, hřeben Broumovských stěn, Hejšovina. Všichni okamžitě tahali fotoaparáty a začínalo se s focením. Čeští turisté si chvíli v hlavě srovnávali nezvyklý pohled na Krkonoše, mnozí z nich je poprvé viděli z "polské strany," tedy obráceně než z Čech.

Na rozhlednu na Ruprechtickém Špičáku se nechali zlákat všichni – a nelitovali. Nabídly se jim úžasné výhledy do našeho kraje. Města a vesnice na české straně zůstaly zahaleny bílou mlhou, o to více vynikla všechna pohoří. Na polské straně bylo vidět až na horu Slézu.

zdolávání sjezdu Ruprechtického špičáku - kliknutím zvětšíte

Většina běžkařů se rozhodla pro pokračování po hřebenu Javořích hor. Bravurně zvládli sjezd (nebo slezení) ze Špičáku i ze Širokého kopce, pokračování přes Javoří vrch i po hranicích až na Janovičky. Ti, kteří se vydali po svážnicích na úbočí Javořích hor, si nejvíce užili sjezdu po loukách nad Heřmánkovicemi. Po občerstvení v restauraci autobusy odvezly turisty zpět na ubytování do Police n. M.

výstup na Široký vrch - kliknutím zvětšíte

Druhý den se na Přejezd vydalo dalších sedmdesát účastníků polického srazu turistů, opět Slováků i Čechů. Kromě nich vyrazilo ale i dalších 22 turistů z nádraží z Meziměstí, kteří se tu zapsali na oficiální Přejezd Javořích hor. Tentokrát mezi nimi byli běžkaři z Náchoda, Nového Města n. M. ,Broumova, Meziměstí, mezi zapsanými byl i jeden Holanďan a dva Poláci z Varšavy. Nikomu nevadilo, že běžky museli nést na ramenou až na Pomeznici, protože teprve tam začínala souvislá sněhová pokrývka. Sobotní den se opět vydařil, dostatek sněhu vydržel, i když byl mokrý a těžký. Sluníčko svítilo, výhledy byly opět krásné.

Myslím, že nad letošním Přejezdem se usmíval i ten, po němž je Přejezd pojmenován. E. Rath se považoval za "mezinárodního" sportovce – v různých sportovních odvětvích reprezentoval Rakousko, Německo i Československo. Určitě by ho potěšilo, že v těchto dvou dnech zaznívala na hřebenech Javořích hor v přátelském hovoru čeština, slovenština, maďarština i polština.

Na závěr bych chtěla poděkovat perzonálu restaurace Vyhlídka a omluvit se jim za vzniklé komplikace. Obsloužit dav osmdesátky unavených lyžařů, když kromě toho musí obsloužit i další své hosty, není jednoduché. Zvládli to ovšem s přehledem a opravdu profesionálně a za to jim patří velký dík.

Text: Jarka Chaloupková
Foto: Jirka Novotný






  16. 6. 2018 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (24. ročník)

Letošnímu 24. ročníku turistického pochodu Putování Broumovskem počasí přálo. Sluníčko svítilo, ve skalách bylo příjemně, krásných výhledů si pochodníci i cyklisté užili dosyta.

pochodníci na Hvězdě - kliknutím zvětšíte

Broumovsko se v posledních letech stalo díky přírodním krásám vyhledávanou oblastí především pěších turistů. Už dávno nejsme neznámou oblastí „tam někde na severu.“ Potvrdili to účastníci sobotního Putování. Jsme zvyklí na to, že k nám přijíždí účastníci z Hronova, Opočna, Dobrušky, od Jičína. Na túru Broumovskými stěnami přijeli tentokrát také turisté ze značně vzdálenějších míst – z Rakovníka, Jihlavy, z Prahy. Pro některé z nich je doprava k nám tak složitá, že přijeli už v pátek, aby sobotní start pochodu stihli. A zůstali v Broumově až do konce víkendu, aby si v neděli mohli užít ještě jeden výlet. Z Polska se k nám vydalo 14 členů turistického spolku z Nové Rudy. Dorazil i nadšený turista z polské Lehnice. Přijel, aby se prošel našimi skalami, a jak prozradil, nebyl to jeho první výlet sem.

Při rozhovoru s turisty ze vzdálených míst mě překvapilo, jak dobře znají nejen náš kraj, ale také přilehlé polské příhraničí. Mnozí z nich se sem vracejí opakovaně, třeba na pravidelné jarní týdenní pobyty. Je až neuvěřitelné, kolik toho v našem okolí stihli projít a poznat! Všechna skalní města, Javoří hory, polské kopce a skály od Valbřichu až po Vambeřice. Velice si chválili také zavedené autobusové a vlakové spoje z Meziměstí do Polska. Myslím, že ani mnozí Broumováci nedokáží docenit přírodní krásy, které se v našem kraji skrývají..

Na závěr ještě statistické údaje z pochodu:
Celkem se na startu zapsalo 87 účastníků. Nejvíce turistů vyrazilo na pěší trasu 15 km (29 lidí – i když mnozí z nich si poté trasu prodloužili a vydali se vzhůru do skal). 27 lidí si zvolilo pěší trasu 20 km, mezi nimi byla i nejmladší účastnice pochodu – devítiletá dívenka z Broumova. 6 lidí vyrazilo na trasu 28 km a 6 odvážných dálkoplazů vyrazilo na náročnou trať 44 km. Na šedesátikilometrovou cykloprojížďku po Broumovsku se vydalo 10 cyklistů a na kratší trať 30 km 9 cyklistů. Mezi nimi byl i nejstarší – osmdesátiletý! účastník Putování.

Foto a text: Jaroslava Chaloupková





  3. 2. 2018 - 15. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

Termín této akce byl nejprve pro nedostatek sněhu odložen na neurčito a později definitivně zrušen.




  17. 6. 2017 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (23. ročník)

O sobotě 17. června v rádiu a televizi mluvili jako o nejchladnějším dnu týdne. Bohužel jim tentokrát předpověď vyšla,skutečnost byla dokonce o něco horší. Ráno nás nevítalo sluníčko, ale zatažená obloha, proto jsme se obávali minimální účasti turistů na letošním Putování Broumovskem.

Ráno v 7 h dorazili na start první pěší turisté – dálkaři na 44 kilometrů. Sluníčko přece jen začalo chvílemi vykukovat, vítr rozfoukával mraky. Na startu se začaly zapisovat další skupinky – z Rychnova nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí, Hradce Králové, Pardubic, dokonce účastníci z Prahy. Všechno pěší turisté, volili si většinou trasu 15 nebo 20 kilometrů. Okolo deváté dorazila k naší velké radosti skupina turistů z Nové Rudy a Kladska, organizovaná v PTTK Nová Ruda. Do desáté hodiny, kdy byl ukončen start, dorazila další desítka turistů – z Broumova, Trutnovska a Dobrušky. A konečně i první cykloturisté – čtveřice z Broumova. Vítr a vidina rozbahněného terénu Javořích hor ze včerejšího lijáku je odradila od nejdelší trasy, zvolili si jen pětatřicetikilometrovou projížďku po Broumovsku a pod Stěnami.

kaple Panny Marie Hvězdy jitřní pod Hvězdou - kliknutím zvětšíte

V poledne dorazil slibovaný déšť – nejprve jen krátká přeháňka, po hodině drobný vytrvalý deštík. To už se začali vracet první pochodníci – spokojení s tím, jak byly úžasné vyhlídky do blízkého kraje i viditelnost do daleka po celé dopoledne. Během odpoledne se v pořádku vrátili do cíle všichni turisté – všichni spokojeni, s dobrou náladou. V cíli obdrželi diplomy a naše typické medaile – tlapičky, chvíli poseděli, odpočinuli si, poděkovali za pěkně strávený den a dobře naloženi vyrazili většinou vlakem, autobusem nebo autem k domovu. Jenom účastníkovi z Meziměstí (jedinému reprezentantovi tohoto města na Putování) se trasa 44 kilometrů po skalách zdála krátká, tak se vydal do Meziměstí po svých, aby si trasu o dalších 8 kilometrů prodloužil!

A celková bilance pochodu? Na startu Putování se letos i přes nepříznivé počasí zapsalo 65 účastníků (+ 4 psi), z toho pouze 4 cykloturisté. Ostatní vyrazili po pěších trasách – na nejkratší 15 kilometrů 24 lidí, 20 kilometrů 20 osob, 18 kilometrů 8 osob, 35 kilometrů si zvolil jediný a 44 kilometrů tři pochodníci. 11 turistů dorazilo z Polska, nejvzdálenější dva účastníci přijeli z Prahy (jeden z nich pobýval celý týden na dovolené v Meziměstí, za týden stihl proběhnout turistické zajímavosti Broumovska a příhraničí od Valbřichu přes Soví hory až po Hejšovinu a z pochodu odcházel s tím, že to byla příjemná tečka za jeho pobytem na Broumovsku). Nejstarší účastnice pochodu bude příští rok slavit osmdesátiny, nejmladší účastník - z Nové Rudy - ještě neoslavil první narozeniny. Odměnu, kterou dostal coby nejmladší účastník, si více zasloužila jeho maminka, která ho celou trasu 15 km nesla. Odměnu dostal i tříletý chlapeček, který z trasy 20 kilometrů vedoucí i po hřebenu skal sám odšlapal téměř polovinu. Z Broumova dorazilo na start jen 14 lidí, rodiče s dětmi žádní. Buď využili jiné nabídky na sportovní vyžití svých dětí nebo je nechali celý den sedět u počítačů, aby mohli nadále žehrat, jak je „doba hrozná, všichni jen sedí u počítačů, co také mají v Broumově dělat....“

Kontroly, které jsme měli rozmístěné po trasách Putování (ne proto, aby kontrolovali pochodníky, ale proto, aby jim byli nápomocni s radou, mohli jim dolít pití nebo si s nimi jen tak popovídali), fascinovaly skupiny turistů z Uničoval. Ráno před svítáním Uničováci vstali, nasedli do dvou autobusů, ujeli 140 km, aby mohli vystoupit na Slavném a projít se Broumovskými stěnami. S mapkami v rukách procházeli rodiče s dětmi kolem kontrol na Slavném a na Hvězdě. Prošli si hřebenovku Stěn, dali si něco dobrého k jídlu na Hvězdě, došli okruh zpět na Slavné, pozdě odpoledne nasedli do autobusů a absolvovali 140 km zpět do Uničova. Krása divokých Broumovských stěn jim stála za brzké vstávání i dlouhou cestu! A Broumováky odradí pár kapek z oblohy?

Foto: Jiří Novotný
Text: Jaroslava Chaloupková







  4. 2. 2017 - 14. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

trasa spodní varianty, skutečný záznam - kliknutím zvětšíte
sjezd Širokého vrchu - kliknutím zvětšíte

Konečně. Konečně po několika letech dorazila pořádná česká zima, taková, jakou ji známe z Ladových obrázků. Příznivci běžkaření vytáhli lyže a vyrazili v bílých stopách. Těžko říct, zda si někdo z nich při pohodlném projíždění strojově upravovaných stop v okolí Adršpachu, Teplic či Janoviček vzpomněl na průkopníka lyžovaní v našem kraji - na Emericha Ratha.

Rozhodně na něj však vzpomněli účastníci Přejezdu Javořích hor v sobotu 4. února. Možná, že Emerich někde "tam nahoře" chtěl připomenout, že on to jako desetiletý chlapec na lyžích neměl lehké. Když vyrážel pár let před koncem 19. století na svých dřevěnkách s pomocí bambusové hůlky na svahy Javořích hor, žádná upravená pohodlná cesta ho nečekala. Malý Emerich byl na zasněžených svazích Javořích hor nejspíše šťastný, tenkrát ještě naštěstí netušil, jaké překážky bude muset v životě zdolávat. Byly to překážky mnohem větší, než jen nepřízeň počasí a rozbředlý sníh ve stopě. Možná chtěl zjistit, jaké překážky jsou schopni (a hlavně dobrovolně ochotni) lidé zdolávat dnes a kolik běžkařů to s tím vzdáním holdu jeho jménu myslí vážně.

traverz Jedlového vrchu - kliknutím zvětšíte

Dva dny před plánovaným Přejezdem přišla obleva. V sobotu ráno dokonce drobně pršelo, Javoří hory byly zahaleny mlhou, k vyjížďce na běžky nic nelákalo. Přesto se našly dvě desítky statečných, kteří Přejezd nevzdali a na zápis na nádraží v Meziměstí se dostavili. Rozmoklou stopou se vydali přes Vižňov do hor. Déšť po chvíli naštěstí ustal, dokonce se chvílemi ukázalo i sluníčko. Někteří účastníci vyrazili přes Ruprechtický Špičák, jiní úbočím Javořích hor. Cestu ale nevzdal nikdo, všichni dorazili do cíle - do restaurace na Janovičkách.

z cíle na Janovičkách - kliknutím zvětšíte

Letošního účastnického diplomu si mohou považovat. Není to jen diplom za účast, je to diplom za statečnost, za to, že dokázali překonat obavy ze změklého sněhu, z hrozby celodenního mrholení, z půldenního přechodu hor v mlze. Na pokraji sil v cíli nebyl nikdo, o tom svědčila dobrá nálada lyžařů i to, že ve sjezdu do Broumova či Olivětína pokračovali na lyžích a nevyužili dopravního spojení.

Myslím, že Emerich je spokojen - přece jen to s pohodlností a rozmazleností těch, co si říkají sportovci, není tak špatné. Možná ho trochu zaráží fakt, že mezi dvacítkou statečných převažovali šedesátníci, nejstaršímu běžkaři bylo dokonce 73 let! Kam se poděli ti mladší? Asi na uměle zasněžované sjezdovky - vlekem nahoru, sjet dolů, to nestojí takovou námahu. Mladší účastníci se našli pouze mezi Broumováky. Z Broumova také přijelo účastníků nejvíce. Další dorazili z Náchoda, Hronova, Police n. M., jedna účastnice přijela dokonce až z Prahy. Je jen s podivem, že z Meziměstí, odkud se vyráželo, byl jediný běžkař.

Text: Jarka Chaloupková
Foto: Jirka Novotný






  11. 6. 2016 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (22. ročník)

Druhou červnovou sobotu dorazili do Broumova turisté ze Dvora Králové, z polské Nové Rudy, od Týniště, z Náchoda, Hronova, Červeného Kostelce, od Hostinného, z Prahy, dokonce až z Litovle. Přijeli se zapsat na start turistického pochodu Putování Broumovskem. Neodradila je ani nepříznivá předpověď počasí, která se naštěstí nevyplnila. Sluníčko sice nesvítilo, ale vytrvalý déšť se tento den Broumovské kotlině vyhnul. Krátkou dešťovou přeháňku nad Stěnami turisté přečkali v pořádku.

nový turistický směrovník na Hvězdě (v popředí historický) - kliknutím zvětšíte

Do startovních listin se zapsalo 73 turistů, z toho 57 na pěší trasy, 16 na cyklotrasy. Nejvíce turistů vyrazilo tradičně na nejkratší patnáctikilometrovou trasu - 27 lidí, mezi nimi bylo i 9 zahraničních účastníků z PTTK Nová Ruda. Tuto trasu šel i nejstarší účastník pochodu - ten letos slaví 78. narozeniny! Turistů starších sedmdesáti let se na letošní Putování vydalo šest, vyrazili na trasu 15, ale také 20 km. Na nejdelší pěší trasu 44 km si troufli pouze dva zdatní turisté, na trasu 35 km vyrazili čtyři turisté. Klobouk dolů před nimi, skalnatý nerovný terén je na pěší turistiku sice nádherný, ale také velmi náročný.

Cykloturisté se na Putování Broumovskem příliš nehrnou. Možná se bojí náročného terénu, možná je odrazují neupravené, těžbou zničené cesty Javořími horami. Snad se někdy dočkáme toho, že firmy po skončení lesní těžby budou mít povinnost cesty uvést do původního stavu. Nicméně dva cykloturisté z Olomouce, kteří zavítali tento víkend na Broumovsko a kratší cyklotrasu pod Stěnami si projeli, byli velice spokojeni.

Spokojeni byli i pořadatelé Putování, KČT Broumov. Potěšilo by je ale, kdyby na startovní listině bylo zapsáno více účastníků s bydlištěm Broumov (letos jich bylo jen 24) a více rodin s dětmi.

Foto: Jiří Novotný
Text: Jaroslava Chaloupková







  6. 2. 2016 - 13. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

Termín této akce byl nejprve pro nedostatek sněhu odložen na neurčito a později definitivně zrušen.




   13. 6. 2015 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (21. ročník)

kliknutím zvětšíte

Putování v roce 2015 počasí přálo. Pěší turisty i cykloturisty přivítal po nočním dešti slunečný den. Jediné, co účastníky pochodu potrápilo, bylo nepříjemné dusno.Mezi skalami bylo příjemně, cestu na sluníčku z Křinic do Broumova si ale nikdo příliš nepochvaloval. Všichni však dorazili do cíle v pořádku a spokojeni. Protože většina pochodníků vyrazila na kratší trasy – 15 a 20 km, vraceli se už po poledni. Před podvečerní bouřkou spojenou s vydatným lijákem se stihli vrátit i poslední turisté z nejdelší trasy – 44 km.

Nejmladším účastníkem letošního Putování byla šestiletá turistka, která patnáctikilometrovou trasu zvládla za tři hodiny. Na stejnou trasu vyrazil i nejstarší účastník – ten už oslavil pětasedmdesátiny.

Všichni účastníci si domů odnesli kromě diplomu také tradiční medaili ve tvaru šlápoty. Je jen škoda, že letošní ročník Putování se setkal s malým zájmem ze strany Broumováků – těch přišlo pouze 17. Ostatní turisté přijeli například z Meziměstí, Police n.M., Hronova, Červeného Kostelce, dokonce až od Dvora králové n. L. Pořadatelé – KČT Broumov věří, že za rok, na příští Putování, dorazí v hojnějším počtu i Broumováci.

Foto: Jaroslava Chaloupková
Text: Jaroslava Chaloupková







  11. 4. 2015 - "Slak spacerowy" po Nové Rudě - pozvánka k následování

Novou Rudu, partnerské město Broumova, mnozí z vás už navštívili. Jezdíte sem možná na koncerty, různé slavnosti, podívali jste se do zpřístupněné části uhelného dolu a expozice minerálů nebo na jednu z rozhleden nad Novou Rudou. Určitě neušlo vaší pozornosti, jak město v posledních letech prokouklo. Náměstí prošlo rekonstrukcí, nyní se opravuje okolí říčky Vlodice, protékající městem.

pohled z radnice na náměstí - kliknutím zvětšíte

Napadlo vás někdy zavítat do Nové Rudy a vydat se na procházku městem - ne za nákupy - ale za historií a zajímavostmi města? V Nové Rudě se skrývá mnoho historicky i architektonicky zajímavých staveb a církevních i civilních památek. Protože však jsou očím běžných návštěvníků skryty, rozhodli se polští turisté organizovaní v PTTK Nová Ruda ve spolupráci s představiteli města tajemství těchto domů a památek poodhalit a zviditelnit.

V minulém roce navrhli vycházkovou trasu po městě - Slak spacerowy grodu nad rzeka Vlodzica - Procházka městem nad řekou Vlodicí. Pod tímto názvem byla vydána přehledná mapka se zakresleným městským okruhem a brožurka, ve které najdete popisy všech zajímavostí okruhu. Brožurka obsahuje jen polský popis, v infocentru je však k dispozici i druhá brožurka - "Noworudsko a Broumovsko" - turisticky atraktivní region, kde najdete texty česko - polské. Naučná stezka by měla být do budoucna osazena česko - polskými popisy přímo v terénu.

Trasa začíná na náměstí, provede vás kolem několika kostelů, mezi nimiž vyniká překrásný kostel sv. Mikuláše, projdete se po nábřeží řeky Vlodice, kde stojí zbytek starých tkalcovských domů s podloubím, prohlédnete si jednu z nejstarších soch Jana Nepomuckého ve Slezsku, ze starého nýtovaného mostu uvidíte v řece draka Rudka - fontánu z červeného pískovce ve tvaru prvohorního ještěra, projdete pod kamenným viaduktem - také jedním z nejstarších ve Slezsku . Budete procházet kolem domů, na nichž vás upoutají zajímavé detaily - reliéfy, cechovní znaky, sošky. Celkem je na trase 19 zastavení. Končí opět na náměstí - u zámku Stielfriedů.

Turisté organizovaní v KČT Broumov využili v dubnu nabídky novorudských turistů a pod vedením kvalifikovaného průvodce pana Czeslawa Dominase část naučné městské trasy prošli. Zaměřili se na centrum města - náměstí a radnici a přilehlé ulice. Dozvěděli se mnoho zajímavostí z historie města, o část z nich se s vámi podělím.

náměstí v Nové Rudě - kliknutím zvětšíte

Zajímavý je už název města - vzniklo špatným překladem původního názvu Neurode. Správný název by měl znít spíše Nové Mýto, protože město vzniklo mýcením při kolonizaci (ve stejné době jako osady na Broumovsku). Tomu odpovídá i městský znak - žlutý pařez v červeném poli. Původní osada ležela asi 2km od dnešního náměstí, ale rozšiřováním zástavby se centrum časem posunulo. Náměstí pochází z 15. st, v jeho centru stojí radnice už od r. 1445, ale ta dnešní je už čtvrtá v pořadí. První byla jen dřevěná, v r. 1525 byla postavena radnice zděná. V květnu r. 1884 postihl město díky neopatrnosti jedné hospodyně zničující požár, jemuž padlo za oběť 71 domů, radnice i kostel. Po požáru byla postavena radnice nová, která si díky svému krychlovému tvaru s věžičkou vysloužila přezdívku Kafemlejnek. V r. 1894 byla radnice opět přestavěna ve - stylu biedermeier - do dnešní podoby. Díky využití červeného pískovce na zdobné prvky v portále a kolem oken patří novorudská radnice k nejkrásnějším ve Slezsku.Červený pískovec se těží v okolních lomech a při procházení městem zjistíte, že byl a stále je často využíván - na podezdívkách, na opěrných zdech i jako zdobný prvek. Pokud vejdete do radnice a vystoupáte po schodech do patra, všimnete si na zdech dvou desek s otisky prvohorního ještěra. Unikátní otisk byl nalezen v kamenolomu v Nové Rudě a je uložen v muzeu ve Vratislavi, takže na radnici se díváte jen na kopie. Podle otisku byla zhotovená i zmíněná fontána draka Rudka. Škoda, že nejsou volně přístupné i další části radnice. Pokud byste někdy měli možnost navštívit zasedací sál, určitě to využijte. Už kvůli vyjevům leptaným ve skle zobrazujícím scény ze života obyvatel měst: městská stráž odvádí opilce, v sousedním okně si lyžaři a sáňkaři užívají sněhu, v jiné tabulce pracuje tkadlec u stavu nebo havíř dobývá uhlí. V sousední menší zasedací místnosti visí unikátní vyřezávaný svícen, který představuje profese typické pro Novou Rudu: doly, textilní výrobu a tiskařství.

Radnici si obejděte i zvenku. V dolním rohu najdete do zdi zasazenou sochu sv. Floriána, která stála původně u studně na náměstí. Dnes je na náměstí místo studny kašna, která se od r. 1908 pyšní překrásnou sochou Jana Křtitele. U kašny se zastavte a rozhlédněte se po náměstí - všímejte si detailů domů, třeba atlantů držících balkón nebo zdobných prvků barokních domů. Ve spodní části náměstí stojí zámek, dnes v soukroných rukách, původně to býval hrad držitelů města rodu Donynů. Nejstarší částí náměstí je část s podloubím, kde se nachází také infocentrum. Tady bych vám doporučovala vaši návštěvu města začít.V pracovní dny má infocentrum otevřeno od 8 do 16 h, v sobotu můžete jejich služeb využít od 8 do 14 h. Vzhledem k neexistujícímu veřejnému dopravnímu spoji mezi Broumovem a Novou Rudou musíte sem dojet buď autem nebo v létě na kole.

Foto: Zdeněk Kunstovný
Text: Jaroslava Chaloupková







  7. 2. 2015 - 12. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

ve stopě od startu, v pozadí Sněžka - kliknutím zvětšíte
vrchol  Ruprechtického špičáku - kliknutím zvětšíte
výstup do sedla u Ruprechtického špičáku - kliknutím zvětšíte

Co se týče sněhu, projevila se letošní zima jako skrblík. V lednu nenadělila téměř nic, stejně jako v prosinci. Ještě koncem ledna jsme se na ulicích brodili vrstvičkou mokré břečky, do které pršelo. Až únor k nám byl milostivější. Hned první únorový den jsme se vzbudili do bílého rána, přísun sněhu neustal ani další dny, k velké radosti dětí, které si právě užívaly týden prázdnin. Prázdnin jarních, ale přesto krásně zimních.

Ze sněhové nadílky měly velkou radost kromě dětí i turisté z KČT Broumov. Na sobotu 7. února měli totiž naplánován Memoriál Emericha Ratha - přejezd Javořích hor, tradiční akci pro běžkaře. A vypadá to, že Emerich Rath, někdejší broumovský obyvatel, celoživotní příznivec bílého sportu a vynikající sportovec sbírající medaile v období první republiky, má "tam nahoře" také své příznivce. Pro akci konající se na jeho počest, sjednal nejen přísun nezbytného sněhu, ale také nádherné slunečné počasí.

pohled z rozhledny do Polska - kliknutím zvětšíte
z cíle na Janovičkách - kliknutím zvětšíte

Na startu Přejezdu Javořích hor na nádraží v Meziměstí se ráno zaregistrovalo 49 lidí. Tentokrát jen málokterý lyžař zvolil delší, ale pohodlnější cestu na Janovičky po úbočí hor, po cestě upravené sněžným skútrem. Sluníčko a modrá obloha zlákala většinu lyžařů k vystoupání na hřeben hor. A nelitovali. Z rozhledny na Špičáku byl úžasný výhled do zasněžené Broumovské kotliny, na Krkonoše, na okolní polské kopce. Cesta po hřebeni hor byla přímo pohádková: stromy, ploty, vysoká stébla loňské trávy - vše schováno pod vrstvou třpytících se krystalků námrazy, všude kolem sněhové perličky odrážející sluneční paprsky. Sjezdy a mírné výstupy střídaly zastávky na focení.

V cíli v restauraci na Janovičkách obdrželi lyžaři za svůj výkon pamětní list, chvíli (někteří i delší chvíli) poseděli, posilnili se. Pořadatele potěšilo, že na Janovičky si přišli posedět i ti, kteří stáli u zrodu Memoriálu, ale přechodu na lyžích se ze zdravotních důvodů nemohou zúčastnit.

Linkový autobus pro návrat do Broumova využili jen někteří, většinou sjeli do Broumova nebo Olivětína na lyžích. Statečná skupina lyžařů z Ruprechtic se vydala domů stejnou cestou - podvečerní vycházku po setmělém hřebeni hor jim můžeme jen závidět.

Na závěr tochu statitiky ze startovní listiny: Přejezdu se zúčastnilo 49 lyžařů, z Broumova jich bylo 7, z Olivětína 1. Z Meziměstí, kde byl start, přišli jen 3 lidé, z Březové 1. Z Ruprechtic přijela jako tradičně pětičlenná skupina. 5 lidí přijelo z Hradce Králové. Další lyžaři byli ze Smiřic, Starkoče, Machova, Starkova, Velkého Dřevíče, Náchoda, Police n. M. Nejstarším lyžařům bude letos 76 a 72 let. Nejmladší účastník byl sedmnáctiletý.

Text: Jarka Chaloupková
Foto: Jirka Novotný








   14. 6. 2014 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (20. ročník)

kliknutím zvětšíte

Letošnímu Putování Broumovskem 14. června počasí bohužel příliš nepřálo. Brzy ráno vypadala obloha nadějně, sluníčko nás vítalo do nového dne. Už okolo osmé se však přihnaly mraky s krátkými dešťovými přeháňkami. Nevlídné počasí zřejmě mnohé turisty od pochodu odradilo. Loni se na startu sešlo 170 turistů, letos jen 99.

Do startovní listiny zapisovali pořadatelé jména měst, odkud pochodníci přijeli: Kutná Hora, Praha, Zábřeh na Moravě, Náchod, … Z Broumova přišlo opravdu jen pár turistů. Nejpočetnější skupinu, stejně jako v minulých letech, tvořili polští turisté z Nové Rudy – těch přijelo 34. Vzhledem k tomu, že na túru nastoupili v polské Pasterce, zvolili si vlastní trasu – prošli Broumovské stěny a pochod ukončili v broumovské restauraci.

Většina turistů se vydala na túru pěšky, na kole vyjelo jen 13 cykloturistů. Nejmladší turistce byly 4 roky, nejstarší 76 let. Na nejdelší trasy 44 km a 35 km se vydalo po pěti dálkoplazech, ostatní si zvolili trasu kratší. Ten, kdo přijel na Broumovsko poprvé, byl možná zaskočen náročnějším terénem zdejších Broumovských stěn. Všichni však, navzdory nepřízni počasí, odjížděli z Broumova spokojeni, s vědomím, že udělali něco pro své zdraví, nabiti energií do příštího pracovního týdne.

Foto: Jaroslava Chaloupková
Text: Jaroslava Chaloupková







   15. - 16. 2. 2014 - Setkání českých a polských turistů na Velké Sově

Broumovský výběžek s velkým množstvím turisticky atraktivních míst patří k vyhledávaným výletním oblastem. Po vstupu do Schengenského prostoru se možnosti turistiky rozšířily i na polské příhraničí. Každoročně se stovky turistů vydávají na výlety do nejbližšího okolí Polska, stejně jako polští turisté směřují k nám. Síť značených cest není v Polsku ani na naší straně stále ještě dostatečná (na Broumovsku je vyznačeno 114,5 km turistických tras pro pěší ), problémem zůstává především jejich hraniční nepropojenost.

kliknutím zvětšíte

To si uvědomují i členové Klubu českých turistů z Broumova a jejich kolegové z PTTK Nová Ruda (PTTK je v Polsku obdoba KČT). Smlouva o spolupráci obou blízkých měst byla podepsána už před mnoha lety. V loňském roce navázaly spolupráci i turistické kluby obou měst. Tato spolupráce by měla být prioritně cílena do propojení českých i polských turisticky značených cest propojujících přes státní hranici významné turistické objekty na obou stranách, včetně vyznačení zcela nových turistických tras. Propojením tras přes hranice se výrazně navýší kvalita i atraktivita turistických terénů po obou stranách tohoto příhraničí.

kliknutím zvětšíte

O víkendu 15. a 16. února tohoto roku se patnáctičlenná skupina turistů z Broumova vydala pěšky přes Rožmitál a polskou obec Świerki na Velkou Sovu, nejvyšší horu Sovích hor. Na úbočí Velké Sovy byli na chatě Orel vřele přivítáni pětadvacetičlennou skupinou turistů z Nové Rudy, nechybělo ani malé pohoštění. Obě strany přišly na setkání připraveny a navzájem se seznámily se svými představami o spolupráci. PTTK Nová Ruda má již podanou žádost o grant na vyznačení tří turistických tras na území Polska, které by navazovaly na české trasy. O plánu hovořila předsedkyně polských turistů z Nové Rudy. Broumováci přišli s vypracovaným návrhem trasy, která by byla částí trasy spojující Broumov s Velkou Sovou: Broumov – Rožmitál – Świerky – Sokolec – Velká Sova (asi 18 km). Hovořilo se také o návrhu trasy Šonov – Nová Ruda. Návrhy tras vycházejí z práce J. Kopeckého z r. 2006: Značené turistické cesty na Broumovsku. Za českou stranu hovořil metodik klubu p. Jiří Kopecký a předsedkyně p. Kolinková. Dále zástupci obou turistických klubů jednali především o možnostech zkvalitnění turistického značení v našich oblastech, o podrobnostech propojení cest na hranicích, stejně jako o dalších možnostech spolupráce obou turistických klubů. Jednání se protáhlo dlouho do noci, zpestřeno však bylo tancem a živou společenskou zábavou. Obavy z jazykových bariér padly hned na začátku setkání.

Před půlnocí se polští turisté rozloučili a autobusem vrátili do Nové Rudy. Čeští turisté přespali v nedaleké chatě Rzecka a v neděli ráno se vydali zpět do Broumova ve dvou skupinách – první skupina přes Janovičky, druhá přes Dworki a Šonov. Všechny tři projité uvedené trasy jsou pohodlné, s několika výhledy do krajiny, vhodné jak pro pěší, tak pro běžkaře.

V blízké době projdou a vytyčí členové KČT další možné trasy, které by se na státní hranici mohly napojovat na polské značené cesty.

V období první republiky byla síť turistických cest v naší oblasti hustší než dnes, po válce se vzhledem k politické situaci nepodařilo všechny dřívější trasy obnovit. Dnes tu možnost máme, bylo by škoda ji nevyužít.

Foto: web
Text: Jaroslava Chaloupková, Jiří Kopecký






  1. 2. 2014 - 11. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

Nenapadl sníh a tak byla akce zrušena.





   15. 6. 2013 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (19. ročník)

malí turisté v Broumovských stěnách - kliknutím zvětšíte

Sluníčko provázelo v sobotu 15. června 173 účastníků letošního Putování Broumovskem. Turisté dorazili z okolí Broumova, přijeli i ze vzdálenějších míst Královéhradeckého kraje – z Trutnova, Jaroměře, Nového Města n. M.. Dorazila i třicetičlenná skupina z Polska – turisté z Nové Rudy, se kterými minulý měsíc navázal spolupráci KČT Broumov. Škoda, že v osmitisícovém Broumově se našlo jen 32 lidí, kteří se zapsali na startu letošního Putování. I z daleko menšího Meziměstí přijelo 41 turistů.

putovníci na Koruně - kliknutím zvětšíte

Nejvzdálenější účastník pochodu přijel až z Raspenavy, aby si u nás projel náročnou šedesátikilometrovou cyklotrasu. Nejstarším účastníkem byl osmdesátiletý pěší turista z Jaroměře, a naopak nejmladší účastník, který se vezl 30 km na sedačce kola, byl tříletý Vojtíšek z Meziměstí.

Překvapením byl také velice malý počet zapsaných cykloturistů – 10 jich jelo trasu 30 km a 10 trasu 60 km. Pěších turistů bylo daleko více – 153. Téměř stovka lidí se vydala na nejkratší trasu 15 km, na nejdelší , 44 km dlouhou procházku skalami si troufli jen dva vytrvalci, ostatní si zvolili trasy dlouhé od 20 do 35 km.

Pořadatelé Putování Broumovskem jsou s letošním 18. ročníkem pochodu velice spokojeni. Počasí bylo ideální – konečně vysvitlo sluníčko, na které jsme letos tak dlouho čekali, rtuť teploměru se vyšplhala jen mírně nad dvacítku a výhledy do krajiny byly daleké.

Foto: Jaroslava Chaloupková
Text: Jaroslava Chaloupková







  23. 2. 2013 - 10. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte

Pokud se na jubilejní Přejezd Javořích hor díval "tam seshora" milovník lyžování Emerich Rath, na jehož počest se tato akce koná, byl určitě nadšen. Mezi dvaapadesáti běžkaři, kteří se 23. února zapsali na perónu meziměstského nádraží do startovní listiny, se objevil i obdivovatel starých lyží. S dřevěnými lyžemi na nohou, s vázáním kandahar, odstrkujíc se jednou dlouhou tyčí, stylově ustrojen v bílé košili, absolvoval náročnou trasu přes Ruprechtický špičák. Klobouk dolů před jeho výkonem!

kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte

Emerich Rath by byl určitě spokojen i s výkonem ostatních běžkařů. Od účasti je neodradily naváté závěje sněhu ani předpověď větrného počasí s chumelenicemi. Počátkem února museli pořadatelé akci odvolat pro nedostatek sněhu, nyní jako by jim to chtěl někdo vynahradit - na hřebenu leželo více než půl metru sněhu. Běžkaři, kteří vystoupili až na Ruprechtický špičák odvedli obdivuhodný výkon. Dále však byly nafoukané tak velké závěje, že museli sjet dolů na úboční trasu. Ti, kdo se vydali po delší, ale pohodlnější trase po vrstevnicích, se krásně svezli, protože už od lesa nad Vižňovem najeli na lyžařskou stopu, kterou upravil skútrem pan Joudal. Po ní dojeli až do cíle k restauraci na Janovičkách. Někteří lyžaři byli se stopou spokojeni natolik, že neodolali a vydali se po ní zpět z Janoviček do Meziměstí.

Pořadatelé akce byli s průběhem 10. ročníku Memoriálu Emericha Ratha nadmíru spokojeni. Dorazili milovníci běžkování nejen z blízkého okolí (z Broumova 15 turistů, z Meziměstí 8, nechyběla partička z Ruprechtic, mnoho účastníků bylo z dalších blízkých vesnic – Vižňova, Martínkovic, Březové, Heřmánkovic), tradičně přijeli i milovníci bílé stopy z Náchoda, Stárkova, Nového Města nad Metují. Účastníci memoriálu byli ve věku od 27 do 74 let.

Poděkování patří panu Joudalovi, který sněžným skútrem upravil mnohakilometrovou stopu mezi Vižňovem a Janovičkami a tím si vysloužil vděk všech účastníků. Memoriál Emerich Ratha je již neodmyslitelně spojen se zimním Boumovskem.

Text: Jarka Chaloupková
Foto: Jirka Novotný





   16. 6. 2012 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (18. ročník)

kliknutím zvětšíte

Nádherné slunečné počasí přilákalo na start 18. ročníku Putování Broumovskem rekordních 140 účastníků. Většina jich vyrazila na pěší trasy do Broumovských stěn. Mezi skalami bylo sice vedro snesitelnější, i tak se však pochodníci pěkně zapotili. Ještě, že na trase byla možnost občerstvení ve výletních restauracích. Někteří z nich si posezení u chladivého moku protáhli, takže do cíle dorazili až ve večerních hodinách.

kliknutím zvětšíte

Nejvíce turistů (49) vyrazilo na dvacetikilometrovou trasu, na nejdelší trasu – 44 km si v parném počasí troufl jediný odvážlivec. Cyklistů se tentokrát na startu sešlo 24. Osm z nich se projelo po kratší trase pod Broumovskými stěnami, 16 jich zvládlo šedesátikilometrovou trasu, která pokračovala z Otovic na úbočí Javořích hor.

Na Putování Broumovskem přijíždějí každoročně turisté nejen z okolí Broumova, ale i ze vzdálenějších míst. Málokterý turistický pochod vede totiž tak atraktivními trasami, jaké vytvářejí bizardní útvary našich Stěn, opředené mnoha pověstmi. Broumováci se tentokrát zahanbit nenechali – přišlo jich 40. Jen o něco méně turistů přijelo z Meziměstí. Z nejvzdálenějšího místa – z Prahy – přijel turista, který byl zároveň i nejstarším účastníkem. (Tento třiasedmdesátiletý turista vyrazil na trasu 28 km.) Nejmladším účastníkem bylo dvouleté dítě, které absolvovalo cyklotrasu 30 km ve vozíku za kolem svých rodičů. Nejpočetnější skupinou na pochodu byly děti z turistického kroužku ZŠ Meziměstí, kterých přijelo více než 20 ( většina z těchto dětí jsou prvňáci a druháci, přesto bez problémů zvládli ušlapat 15 km. A ještě si přitom užili spoustu legrace). Tradičně se Putování zúčastňují také polští turisté z Valbřichu. Těch letos přijelo 18 a s krásným slunečným počasím byli nadmíru spokojeni.

Spokojeni snad byli všichni zúčastnění, protože prožili den v přírodě a za svou námahu byli tentokrát odměněni nejen medailemi a pamětními listy, ale především překrásnými výhledy do kraje. Spokojeni byli také pořadatelé – členové Klubu českých turistů z Broumova.

Foto: Jaroslava Chaloupková
Text: Jaroslava Chaloupková




  4. 2. 2012 - 9. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte

Turistická akce Přejezd Javořích hor se každoročně koná k uctění památky vynikajícícho sportovce Emericha Ratha. Mnohé turisty bohužel odradila teplota hluboko pod bodem mrazu, jako kdyby mráz byl jev v únoru nevídaný. Kdo však dokázal překonat svou pohodlnost a strach z nepřízně počasí, nelitoval, protože nad akcí držel ochrannou ruku určitě samotný Emerich. Nepříjemný mráz panoval pouze dole v kotlině, stačilo vyjet k lesu nad Pomeznicí a bylo jasné, že lepší počasí k výletu si nikdo nemohl přát: slunečno, dostatek sněhu, třpytící se zasněžená krajina, omrzlé větve stromů, připravená vyjetá stopa v prašanu. Pouze výhledy do dáli jsme museli oželet, vzdálené kopce a hory se ztrácely v oparu.

Přes poledne bylo příjemné zastavit se na místě, odkud byl výhled do krajiny a na chvíli nastavit svou tvář hřejícímu sluníčku. Trasa po úbočí kopců byla projeta skútrem od ruprechtického lomu až na Janovičky, trasa po hřebeni byla místy zavátá, ale borci si s tím lehce poradili. Vždyť mladý Emerich, když si dělal před sto lety výlety na Javoří hory, měl podmínky mnohem těžší, tomu stopu neprošlapával nikdo.

kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte

Na start akce na nádraží v Meziměstí se dostavilo 31 běžkařů. Stejně jako loni parta borců z Ruprechtic, skupiny z Náchoda, Police nad Metují a okolí, z Broumova. Tentokrát se nenechali zahanbit ani meziměstští – těch bylo šest, což je dosavadní rekord! Další účastníci byli ze vzdálenějších míst – Dolní Radechová, Dolní Brusnice, nejvzdálenější účastník byl ze zahraničí - z Košic! Z něj by měl sportovec Rath asi největší radost – ač měl lyže na nohou podruhé v životě, dokázal zdolat prudké sjezdy na hřebenu Javořích hor a do cíle v restauraci na Janovičkách došel ve zdraví a v pořádku stejně jako ostatní účastníci. Nejstaršímu běžkaři bylo téměř sedmdesát, zato mladší třiceti let se tu neobjevil ani jeden. Snad tedy příští rok mladí projeví více odvahy.

Seznam účastníků ve formátu pdf.

Text: Jarka Chaloupková
Foto: Jirka Novotný (1, 2), Michal Hrubý (3), Jiří Berka (4)











   18. 6. 2011 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (17. ročník)

kliknutím zvětšíte

Ač meteorologové letošní turistické akci nevěstili příznivé počasí, osm desítek turistů se nenechalo odradit a v sobotu 18. 6. se dostavili na start Putování na broumovském fotbalovém hřišti. A dobře udělali, déšť si počkal až do večera. Přes den sice přímo slunečno nebylo, ale sluníčko přece jen občas vykouklo, výhledy byly chvílemi pěkné a nikdo netrpěl přílišným vedrem.

Z fotbalového hřiště vyrazilo ráno celkem 83 turistů: 69 se jich vydalo směr Broumovské stěny na pěší pochod, 14 opačným směrem kole. Nejvíce účastníků (28) se vydalo na dvacetikilometrovou pěší trasu do Broumovských stěn. Nejkratší patnáctikilometrovou trasu 15 si zvolilo 24 turistů (z toho mnoho malých dětí). Na delší pěší trasy si trouflo méně turistů: 28 km – 9 účastníků, 35 km - 5 účastníků a nejdelší trasu dlouhou 44 km si prošli jen tři zdatní turisté.

kliknutím zvětšíte

Cyklotrasa 30 km procházela obcemi Broumovska pod Stěnami. Tu si vybrali jen čtyři cyklisté. Delší trasy, šedesátikilometrové, která pokračuje po úbočí Javořích hor, se nezalekla desítka zdatných kolařů. Byla mezi nimi i dvanáctiletá dívenka, která ještě na poslední kontrole na Janovičkách, kdy projela náročný úsek po Javořích horách, měla evidentně dostatek sil a nevypadala vůbec unaveně. Je s podivem, že na Broumovsku se najde jen desítka kolařů, kteří zvládnou totéž jako tato dívka!

Nejstaršímu účastníku Putování bylo 81 let (!) a přijel k nám z polského Valbřichu. Naopak tři nejmladší účastníci byli narozeni v r. 2008, tedy tříletí. Nejvzdálenější účastník přijel ze Stochova, což je obec za Prahou. Další turisté dorazili z Kosoře u Prahy, z Bruntálu, Týniště, Miletína, Jičína. Z Valbřichu přijel dokonce celý autobus turistů, i když ne všichni se účastnili našeho Putování, někteří si vyšli do Broumovských stěn jen tak, po vlastní trase.

A jaká byla účat obyvatel našeho výběžku? Z Meziměstí přijelo 9 reprezentantů, v osmitisícovém Broumově se našlo pouhých 32 turistů!

Foto: Jiří Berka (1), Jiří Novotný (2)
Text: Jaroslava Chaloupková




  5. 2. 2011 - 8. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte

Letošní Přejezd Javořích jsme naplánovali na sobotu 5. února. V předvečer akce bylo vše připraveno: část dvacetikilometrové trasy z Meziměstí přes Javoří hory na Janovičky upravena sněžným skútrem, trasa mimo turistické značení viditelně označena, diplomy i mapky nachystány. Ještě v pátek večer se zdálo, že podmínky budou ideální: teplota těsně pod nulou, kvalitní sníh, občasné sněhové přeháňky. Předpověď meteorologů o výrazném oteplení se bohužel do rána vyplnila.

kliknutím zvětšíte

Obleva odradila kupodivu především účastníky z Broumovska, kteří by mohli vědět, že sníh na horách se drží déle než pod kopci. A tak nejvíce lyžařů dorazilo z větší dálky - z Police, Náchoda, Červeného Kostelce, z Hořic a Lázní Bělohrad, ze Svinar, Loun i Přerova. Naši oblast reprezentovalo osm lyžařů z Broumova, parta mladých z Ruprechtic, po jednom zástupci měly Hynčice i Vižňov. Je s podivem, že z celého dvoutisícového Meziměstí, kde byl start přejezdu, se zúčastnila jediná osoba, a to ještě z řad pořadatelů. Z vlaků sice v Meziměstí na perónu vystupovali lyžaři s nejistotou, kam až lyže ponesou na ramenou, ale nakonec se jejich obavy ukázaly zbytečné. V Meziměstí si nasadili lyže a sundali je až na Janovičkách před restaurací.

kliknutím zvětšíte

Na první louce sice místy lezla tráva, v prvním lesíku se musel zdolat kousek rozbahněné cesty, potom následoval slalom mezi krtičinami, ale na Pomeznici už všichni vstoupili do bílé stopy. Zpočátku trochu rozbředlé, ale čím vystupovali výš, tím byla stopa kvalitnější. Sníh se na lyže nelepil a kdo měl dobře namazáno, tak mu to dobře stoupalo. Vítr za chvíli rozfoukal mraky, z hřebenů se otevíraly výhledy na Broumovské stěny, vykoukla i Sněžka. Do cíle - do restaurace na Janovičkách - dojeli všichni spokojeni. Ti, co jeli po hřebeni i ti, kteří využili snadnější cesty po úbočí. Za svůj výkon obdrželo všech 38 účastníků pamětní list. V restauraci u dobrého jídla poseděli, popovídali si a vyrazili autobusem nebo pěšky (několik odvážných i na běžkách) do Broumova nebo Olivětína na vlak.

A závěrečná bilance Přejezdu? Počasí bylo slušné, sníh vyhovující, nálada výborná, oproti loňsku se účastnilo více "mlaďáků". Účast místních byla menší, zato účast "přespolních" ukázala, že Přejezd Javořích hor se za osm let zapsal do podvědomí vyznavačů bílé stopy.

Foto: Jirka Novotný




   19. 6. 2010 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (16. ročník)

kliknutím zvětšíte

19. června 2010 pořádal Klub českých turistů Broumov 16. ročník turistického pochodu Putování Broumovskem. Počasí účastníkům tentokrát navýsost přálo - byl pěkný slunečný den, vál svěží větřík a viditelnost byla dobrá. Na startu Putování se zapsalo celkem 105 účastníků - pěších nebo cykloturistů.

kliknutím zvětšíte

Nejkratší trasa - 15 km - byla určena pěším turistům a vedla po pohodlné cestě pod Broumovskými stěnami. Často si ji totiž zvolí rodiny s dětmi, které vezou nejmladšího potomka na kočárku. Tentokrát byl tím nejmladším turistou teprve osmnáctiměsiční Vojtěch Závodný. Nejkratší trasu prošlo 25 lidí.

Ostatní pěší trasy - 20, 28, 35 a 44 km vedly po hřebebni Broumovských stěn. Ten, kdo se na ně vydal, určitě nelitoval, protože větší část trasy procházela mezi úžasnými útvary pískovcových skal, včetně známých Slavenských hřibů. Nejvíce "pochodníků" se vydalo na trasu 20 km - 49 účastníků, trasu 28 km si vybralo 5 lidí, trasu 35 km 4 lidé a na nejdelší trasu 44 km se odvážili 4 zdatní turisté.

Součástí Putování byly i dvě trasy určené cykloturistům. Těch ale letos bylo jen 18. Sedm z nich si projelo trasu dlouhou 30 km, která vedla obcemi Broumovska a pod Broumovskými stěnami. Náročnější trasu 60 km pokračující po úbočí Javořích hor, absolvovalo 11 cykloturistů.

Většina účastníků Pochodu byla z Broumovska, ale přijeli také turisté od Hronova, Náchoda, ale také od Hradce Králové.

Foto: Jiří Berka




  6. 2. 2010 - 7. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA

kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte

Po několika letech konečně sněhové podmínky umožnily konání této akce v původním termínu. Sněhu bylo kolem půl metru, jen se poněkud oteplilo (bylo kolem nuly) a tak se z ještě den předtím krásného prašanu stalo takzvané "mejdlo", na které umí namazat snad jen kouzelník. Z meziměstského nádraží vyrazilo na běžkách přes Vižňov - Pomeznici a Javoří hory na Janovičky rekordních 55 účastníků. Přijeli z Broumova, z Police nad Metují, od Náchoda, z Červeného Kostelce a z dalších míst. Nejvzdálenější místo, ze kterého účastník Přejezdu přijel, byla Raspenava u Liberce (klobouk dolů před tímto sprtovcem – ráno vyjížděl vlakem před 6. hodinou, na Javorkách ušel celou náročnou trasu a domů se vrátil až hodinu před půlnocí, a přitom to nebyl žádný mladíček, nýbrž pán důchodového věku!)

Přes 20 kilometrů dlouhá trasa přejezdu nepatří mezi snadné. Výstup na Ruprechtický špičák, krátké prudké sjezdy ze Špičáku, Širokého a i některé daší úseky jsou náročné. Cestu ztěžoval i mokrý těžký sníh. Velká část trasy byla díky ochotě pana Joudala z Janoviček projeta sněžným skútrem. Ten se při tom i několikrát docela pěkně zahrabal (viz obrázek vpravo).

kliknutím zvětšíte
kliknutím zvětšíte

Méně zdatní nebo starší účastníci si cestu mohli usnadnit. Vynechali výstup na Špičák, někteří nešli po hřebenu hor, ale vrstevnicí po úbočí. Ta byla také upravena skútrem, takže se nikdo nemusel brodit vysokým sněhem. Tato trasa byla sice co do vzdálenosti delší, ale pohodlnější, bez krkolomných sjezdů. Sluníčko na cestu nesvítilo, ale bylo bezvětří

a nesněžilo.

Do cíle dorazili úplně všichni. Věkový průměr účastníků sice nikdo nezjišťoval, ale na první pohled bylo zřejmě, že nejpočetnější skupina je středního až předdůchodového věku. Zástupce mladé generace „převálcovali“ důchodci. Stejně tak zarážející je skutečnost, že účastníků ze vzdálenějších míst bylo více než Broumováků. Meziměstí, kde byl start, reprezentovali pouze dvě osoby!

Na Janovičkách v restauraci Vyhlídka, kde byl cíl, si všichni rádi poseděli, odpočinuli, sdělili si dojmy z trasy, získali tipy na další výlety. Někteří nabrali síly na sjezd do Olivětína či Broumova, ostatní zvolili pohodlnější cestu autobusem do Broumova.

Foto: Jirka Novotný




   13. 6. 2009 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (15. ročník)

na startu

Počasí letošnímu turistickému pochodu Putování Broumovskem přálo. Ráno sice bylo nevlídné, chladné a větrné. Dopoledne ale vítr rozfoukal mraky a po několika deštivých dnech se ukázala modrá obloha. Ti, kdo vyrazili na túru, byli odměněni za svou námahu nádhernými výhledy z Broumovských stěn i z Javořích hor. V cíli Putování, ve Dvoře Olivětínského pivovaru byli všichni, kteří dorazli, odměněni ještě diplomem, medailí a půllitrem olivětínského kvasničáku nebo limonádou.

v cíli putování

Letošního Putování se zúčastnilo 98 lidí. Nejvíce zapsaných bylo na kratší trasy 15 km (33 účastníků) a 20 km (31 účastníků). Na 30 km se přihlásili jen 4 pěší turisté, zato nejdelší trasu 50 km jich ušlo devět. U cyklotras to bylo naopak - kratší trasu jeli jen čtyři cyklisté a delší trasu 55 km 17 cyklistů. Dva nejmladší účastníci se narodili teprve v loňském roce, zato nejstarší turistka už před pětaosmdesáti lety! A vydala se na třicetikilometrovou pěší trasu!

Zahraniční účastník byl tentokrát jen jeden (z Valbřichu), z největší vzdálenosti dojeli manželé z Havířova.

Poděkování patří našemu sponzorovi - Pivovaru Olivětín za poskytnutí zázemí v cíli a Městskému úřadu Broumov za poskytnutí grantu.

Foto: (1) Jiří Berka, (2) Jirka Novotný.




  21. 2. 2009 - PŘEJEZD JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA (6. ročník)


na startu
na rozhledně na Špičáku
u Pomeznice

Konečně nasněžilo (původní termín 7. 2. byl pro nedostatek sněhu posunut) a tak v sobotu ráno na nádraží v Meziměstí vystupovali z vlaku od Broumova a Náchoda i z několika aut běžkaři, aby přešli hřeben Javořích hor na Janovičky. Nejvzdálenější účastník byl až z Chocně, celkem nás bylo 25. I když předchozí dny se sníh jen sypal, v sobotu sněžit přestalo a několikrát se ukázalo i sluníčko. Bylo kolem pěti pod nulou a tak kdo namazal zelený nebo modrý, byl spokojen. Trasa vedla z Meziměstí nejprve po zasněžených pláních přes samotu Pomeznice a pak už začalo stoupání na Ruprechtický špičák. Někteří ho obešli traverzem, ti zdatnější to vzali přes vrchol, který je po několika vichřicích teď už prakticky holý a někteří vylezli i na rozhlednu, která byla zajímavá spíše nádhernou ledovou námrazou na její konstrukci, než úchvatným výhledem, který byl skryt docela hustým oparem. Cesta pokračovala po hřebenu, občas malým traverzem, sem tam byla zpestřena prudkým spádem a tak ani o pády do hebkého prašanu nebyla nouze.

na Širokém vrchu
sjezd ze Špičáku
v cíli Na vyhlídce

U Janoviček nás potěšily bežecké stopy vytvořené panem Joudalem, který vyhověl naší prosbě a protáhl je od Janoviček dále, než bývá zvykem. V cíli v útulné restauraci Vyhlídka obdržel každý účastník pamětní list, posilnili jsme se a podělili se o krásné zážitky z podařeného výletu. Pouze dva účastníci přechod nedokončili, svůj úmysl skončit dříve však oznámili pořadatelům mobilním telefonem. Přechod byl pořádán na památku Emerich Ratha, pozoruhodné osobnosti, o kterém se můžete dozvědět více v naší rubrice ZAJÍMAVOSTI nebo v tam uvedených odkazech. Trasu přechodu si můžete prohlédnout na mapě, u které je rovněž podrobný popis trasy.

Foto: (1), (2), (4), (5), (6) Jirka Novotný, (3) Tomáš Žid.




  16. 6. 2008 - PUTOVÁNÍ BROUMOVSKEM (14. ročník)

Broumováci si možná všimli v sobotu 14. 6. v ranních hodinách skupiny rozveselených Poláků, která procházela městem. Poláci rozvinuli prapory, hráli na kytary, zpívali české a polské písně. Byli to polští turisté z Valbřichu. Každoročně se zúčastňují turistického pochodu, který pořádá Klub českých turistů Broumov. Konal se již počtrnácté, ale letos dostal nový název – Putování Broumovskem, protože poprvé se ho mohli zúčastnit vedle pěších i cykloturisté.

v cíli putování

Pěší trasy 15, 20, 30 a 50 km vedly "pochodníky" divokou přírodou Broumovských stěn. Pouze nejkratší trasa procházela pod stěnami, proto se dala pohodlně projít i s potomkem v kočárku.

Pod Broumovskými stěnami projížděli i účastníci kratší z cyklotras (30 km). Kdo zná tuto pohodlnou silničku hojně kolaři využívanou, ten ví, že odtud jsou místy nádherné výhledy na Javoří hory. Zdatnější cyklisté se vydali na túru dlouhou přes 50km. Po pohodlné projížďce pod stěnami přejeli na kopce Javořích hor. Stoupání bylo sice pro někoho nepříjemné, ale už nad šonovskými loukami byli cyklisté odměněni kouzelnými výhledy do kraje.

Náladu účastníkům Putování nezkazila ani průtrž, která se po poledni přehnala nad Broumovskými stěnami. Vždyť správný turista je připraven na vše. Zahřát se mohli v jedné z několika restaurací, které na trasách byly. Jejich majitelé ochotně otevřeli o něco dříve, aby se účastníci pochodu mohli občerstvit a zahřát.

Na startu Pochodu se zapsalo 90 účastníků (+ 15 psů). V cíli obdrželi diplom a medaili – šlápotu. Nejmladším účastníkům byly 2 roky, putování absolvovali na kole a v kočárku. Nejstarší turistce bylo 84 roků (šla trasu 30 km!). Nejveselejší skupinou byla dozajista skupinka polských turistů z Valbřichu. Pochod si skutečně užili. V restauraci Amerika si udělali delší přestávku, zazpívali si a zatančili, pobavili nejen sebe, ale i celou hospodu. Energie měli dost i v cíli. S pořadateli se rozloučili českou písní "Co jste, hasiči" a s příslibem, že se za rok pochodu zúčastní opět.

Foto: Jirka Novotný.




  1.3. 2008

Sněhová situace se nezlepšila a proto byl 5. ročník PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA zrušen.



  1. 2. 2008

Pro naprostý nedostatek sněhu byl termín konání 5. ročníku PŘEJEZDU JAVOŘÍCH HOR - MEMORIÁLU EMERICHA RATHA přesunt z původní soboty 2. února na sobotu 1. března 2008.


  [ zpět ]
  [ domů ]
© JINOLI  20.07.2023